Soutěž modelů větroňů – Formánkův memoriál 1950

Pořadatelé letošního Formánkova memoriálu (model. klub IPRO-APZ Praha) měli oprávněné obavy, zda zvládnou v pořadí již šestý ročník této tradiční soutěže. Vždyť na tento podnik, který je mezi modeláři nejpopulárnější a z našich modelářských soutěží největší, došlo na 489 přihlášek ze 45 různých aeroklubů z území celého státu! Pro posouzení významu,který naši modeláři této soutěži přikládají, uvádíme počet 625 modelů, který měla letošní celostátní soutěž v Partyzánském. Formánkův memoriál stává se tedy rok od roku stále více masovou soutěží našich modelářů, zvláště juniorů, a tento masový charakter ji právě v dnešní době staví na první místo co do její hodnoty výchovné, technické, sportovní a politické.

Vlastní  soutěži která byla pořádána 8. října na terénu v Kyjích u Prahy, předcházely v předvečer dvě úvodní části.V sobotu dne 7, října odpoledne položila delegace klubu IPRO vzpomínkovou kytici na hrob B. Semráda, iniciátora soutěže, na ruzyňském hřbitově. Večer se pak konala v domě ARČS schůzka pořadatelů a soutěžících, která byla doplněna přednáškami Ing. J. Schindlera a Ing. M. Hořejšího o podélné resp. stranové stabilitě bezmotorových modelů. Kromě toho byla činná celé odpoledne přejímací komise, která převzala přihlášené modely pražských účastníků.
V neděli ráno počali se sjíždět modeláři na prostranství před odbočkou kyjské Školy, dočasném to sídle Štábu soutěže. Osobní a nákladní auta a autobusy způsobily v krátké době několik front soutěžících před stolky přejímací komise. Každý klub se rozložil na nějakém vybraném místě, potkávali se staří známí a přátelé a létání ukázkové nebo zalétávání nebralo konce. Příliv soutěžících zdánlivé neustával a počet modelů neustále rostl. Ve 12 hodin bylo přejímání skončeno. Mezitím se také vyjasnilo a objevilo se krásné, slunečné a opravdu modelářské počasí.
Po jedné hodině byly na pěti startovištích na kyjském návrší zahájeny soutěžní lety. Vzhledem k velkému počtů startujících a slunečnému počasí rozhodla soutěžní komise, že bude proveden jen jeden start, a to na šňůře 50 m dlouhé.
Z přihlášených 480 modelů startovaly nakonec 312 modely (70 proc.) ve třech kategoriích podle této tabulky:
Kategorie                                     Junioři                                     Senioři      
                                                             
I. norm. modely                            183                                              122

II. bezocasé modely                     4                                                  15

III. kachny                                          6                                                  2

Starty byly vesměs zručně prováděny, zvláště u juniorů, takže proti letům minulým byl vidět značný pokrok. O modelech samotných, hlavně pokud se týče konstruktivní stránky, původnosti a provedení, nedá se mnoho říci. U juniorů převažovaly modely osvědčených typů, zejména jednotné osnovy ARČS. Samostatné konstrukce nikde nevybočovaly z obvyklého průměru. Celkové provedeni modelů bylo dobré a značně lepší než v letech předcházejících. Naděje převážné většiny soutěžících na dobré umístění byly ovlivněny poněkud jiným rázem počasí brzy odpoledne, kdy byla slabá thermika, Později, když intensita slunečního záření poklesla, rozhodovala o umístěni kvalita modelu. Tak se stalo, že na př. u juniorů bylo dosaženo pouze pěti letů o delším trvání než dvě minuty; u seniorů to byly jen čtyři lety. Překvapil značně lepší průměr bezocasých modelů, které — jak se zdá — začínají pomalu pronikat.
Zmínky zasluhuje sportovní i společenské vystupování aeroklubových družstev, které bylo velmi ukázněné. Bylo vidět na vedoucích družstev, že již chápou význam ukázněného chování svého i každého člena družstva pro hladký a rychlý průběh soutěže. Bylo by sl jen přát, abychom se už napříště, na jakékoli soutěži, včetně celostátní, setkávali s podobnou ukázněnosti jako právě v tomto Formánkova memoriálu. Díky tomu a úsilí pořadatelů byla soutěž hladce zvládnutou a krátce po 17 hodině  ukončena. V tu dobu byly již také známy výsledky a umístění a zbývalo jen přidělit množství skutečně krásných věcných cen těm, kteří se ocitli mezi prvními . Snaha, aby se tak stalo spravedlivě a po zásluze, zdržela poněkud pořadatele a rozdíleni cen se poněkud opozdilo.
Slavnostní vyhlášeni výsledků a udělení cen bylo pak večer po 7, hodině v domě ARČS za účasti velkého množství soutěžících a zástupců dárců cen (MD, MNO, ÚNV hl. m. Prahy a j.). Absolutním vítězem 0. Formánkova memoriálu se vstal junior Josef Hlaváč z turnovského aeroklubu, který se svým modelem dosáhl času 11 min. 10 vt. Tento skromný a sympatický školák se stal držitelem putovní ceny F. M. a jako další cenu obdržel sportovní kolo. Mezi odměněnými je mnoho známých jmen z jiných soutěží, a to hlavně juniorů. Je to důkazem, že náš dorost jde za pevným cíleni stát se jednou budovatelem našeho letectví.
Pro úplnost uvádíme stručné pořadí prvních tří v každé kategorii. Podrobné výsledky rozesílá pořadatel každému zúčastněnému aeroklubu.

I. normální modely:
Junioři:
1. Hlaváč Josef, Turnov,                                          11 min. 10 vt.
2. Gajdoš František, Napajedla,                          6 min. 02 vt.
3. Práchenský L., Brandýs nad Labem,          5 min. 19 vt.

Senioři:
1. Cihelka Zd., APZP-IPRO,                                  5 min. 30 vt.
2. Mlýnek Mir., Uherský Brod,                            4 min. 25 vt.
3. Janovský Mir., Tanvald,                                     4 min. 55 vt.

II. bezocasé modely:
Junioři:
1. Pech Zbyněk, Kladno,                                          2 min. 2,2 vt.
2. Liška Mir., Louny,                                                   1 min. 50,2 vt.
3. Zvolský Zd., Kladno,                                             1 min. 15,3 vt.

Senioři:
1. Urban Mir., Louny,                                                    1 min. 25 vt.
Z Kulhánek K., Louny,                                                 1 min. 05 vt.
3. Švehelka Th.  Petřvald,                                       0 min. 57 vt.

III. kachny:
Junioři:
L. Liška Mir., Louny,                                                       1 min. 30 vt.

Senioři:
I. Šponar Bedřich, Litomyšl,                                    1 min. 21,2 vt.

převzato z časopisu „LETECTVÍ“  r.  1950