Bim – Bam 1951
R. J. Coles
Skvělý kamarád, fotograf, modelář a neúnavný propagátor všech možných modelářských kategorií Martin Hurda, nám zaslal krátké povídání o pěkném volném gumáčkovi. (poznámka editora MK)
Bim – Bam mi celou zimu zrál nakroucený v šablonách. Ovšem s nástupem jara jsem zjistil, že nemám s čím pořádně do vzduchu, a tak nějak ve mně uzrála myšlenka hydroplána poupravit z modelu na starty z vody (v angličtině je takový model označený zkratkou ROW), na model startující ze země (ROG), event. z ruky. Ne, že bych starty z vody zavrhnul, ale můj původní model, tak jak ho vidíte na fotografiích, má plovákový podvozek zbytečně předimenzovaný a tedy příliš těžký.
Stačilo modelu udělat bambusové nohy a balzo/překližkovými kolečky. Při této příležitosti jsem udělal, ještě jednu změnu.
Původní jednolistá vrtule je sice nejúčinnější, ale ukázalo se, že je nad moje schopnosti její vyvážení. Statické vyvážení samozřejmě problém není, ale šlo o vyvážení dynamické. K tomu je zapotřebí ohnout do správného úhlu protizávaží umístěné na drátu. Naštěstí jsem měl v dílně jednu darovanou lipovou vrtuli. Tu jsem jen lehce obrousil a namořil do temně hnědého odstínu, aby na modelu dominovala.
S odlehčením modelu cca o 12 gramů se ukázalo, že se mi s tímto historickým modelem otevírají ještě jedny dveře a to do novodobé kategorie modelů P30. K tomu bude zapotřebí udělat jen náhradní hlavici s plastovou vrtulí značky Modela. Neočekávám, že budu konkurovat účelovým modelům kategorie P30, ale že budu mít model na závodění pro radost a budu muset více čekat na termiku než ostatní. Ač je model historický, dostal radiodetermalizátor a GPS lokátor o firmy bmks.co.uk. Tyto věcičky mě nadchly, protože najednou můžete létat pro radost nebo seřizovat model na minimálním prostoru, který by byl, v případě použití klasického doutnáku, pro model osudný. Takže hurá do VOLNÉ sezóny 2023.
Martin HURDA
hurda.martin@gmail.com